10 lut 2010

Jak samemu zrobić kolorowankę


Na stronie Kolorowanki do wydruku staramy się zamieszczać autorskie kolorowanki wysokiej jakości, tak by bez tracenia czasu można było je w prosty sposób wydrukować na domowej drukarce i dać naszej pociesze do zabawy.

Czasami jednak okazuje się, że nasz maluch ma bardzo sprecyzowane oczekiwania - i byle co go nie zadowoli. Tak to już jest, że jak dziecko się na coś uprze to nie ma rady - wystarczy jedna wizyta w zoo i już mamy w domu znawcę i miłośnika wilków, który nawet nie chce spojrzeć na "firmowe" kolorowanki, bo nie takie, bo nieprawdziwe, bo wilki wyglądają inaczej. Zresztą - gorzej jeśli mamy do czynienia z miłośnikiem mercedesów... W żadnym kiosku nam takiej książeczki nie sprzedadzą, zapewniam.


Czy więc porzucić wszelką nadzieję? Nie! Poniżej prezentujemy sposób, jak za pomocą darmowego i prostego w obsłudze programu komputerowego zamienić dowolne zdjęcie w kolorowankę.





Program nazywa się "Convert Multiple Photo Image Files Into Coloring Book". Tytuł ten mówi wszystko o jedynej funcji tego prostego narzędzia. Pełna wersja kosztuje kilkanaście dolarów, nas prawdopodobnie zadowoli wersja demo dostępna na stronie producenta:
http://www.sobolsoft.com/coloringbook/ Darmowa wersja niesie pewne niedogodności - możemy przy jednym uruchomieniu programu "załadować" maksymalnie jedno zdjęcie (później musimy program uruchomić od nowa), ponadto brakuje opcji podglądu itp.

1. Program ściągamy i instalujemy.

2. Szukamy w internecie interesującego nas zdjęcia za pomocą Google Image.
Pamiętajmy, że większość zdjęć chroniona jest prawem autorskim! Zdjęcie musi mieć dość duże kontrasty. Nie mogą to być białe misie na śniegu, ponieważ komputerowi ciężko będzie wyodrębnić ich sylwetki i z kolorowanki nic nie wyjdzie. Oczywiście ciężko jest znaleźć zdjęcie idealne, ale dobrze, jeśli obiekty odcinają się od tła i przy tym same nie są zbyt ciemne.

3. Wybrane zdjęcie zapisujemy na dysku.
(prawy przycisk myszy -> zapisz jako...)


4. Uruchamiamy program.
Jak widzimy są jedynie trzy opcje w menu. Klikamy pierwszą aby wybrać zdjęcie. Przeszukujemy komputer i wybieramy nasz obrazek.

4. Za pomocą suwaków ustalamy wartości. 
Są to jakość, czerń, gradient i szarości. Jakość mówi nam o tym jak bardzo szczegółowy ma być nasz obrazek. Z mojego doświadczenia wynika, że suwaki nie działają zbyt intuicyjnie. Najlepsze wyniki osiąga się zwykle, kiedy wszystkie suwaki ustawione są blisko wartości maksymalnych.
Po ustaleniu wartości klikamy na trzeci przycisk i program automatycznie zapisuje nam obrazek w tym samym folderze co oryginał.

Otwieramy obrazek i oglądamy efekty naszej pracy. Metodą prób i błędów możemy poprawić wynik końcowy zmieniając wartości suwaków i na nowo generując obrazek - za każdym razem musimy jednak go odświeżyć! Nie każde zdjęcie wyjdzie nam doskonale. Nie martwmy się tym. Jeśli zajdzie potrzeba możemy w prosty sposób poprawić czy dorysować brakujące linie w dowolnym programie graficznym czy wręcz pisakiem po wydrukowaniu. W takim wypadku po naniesieniu poprawek dobrze jest skserować od razu naszą kolorowankę, zanim damy ją dziecku do zabawy. Poniżej przedstawiam przykładowe kolorowanki.

Zobacz też inne kolorowanki!


0 komentarze:

Prześlij komentarz